Main Menu     College Coaches     Register to Attend     Website     Event Fields     Contact    
2013 WAGS Tournament Presented by the NSCAA
2013 WAGS Tournament Presented by the NSCAA ****Showcase Flights: The points available to your team are based on the specific teams you competed against at this event. The flight value is based on the top 5 teams in the entire flight. This means that the points available to each team in the showcase flights will vary. Each team has a specific flight value based on the their opponents in this event.


 Girls U13 Cup Flight
   Flight Results Grid   Print Standings
Bracket 1
Saturday, October 12, 2013
  COUNCIL ROCK UNITED FC BUCKS PRIDE  1          HBC IMPACT 00  2 
  MARYLAND UNITED FC 00 ECNL  0          FOSC RED  1 
  COUNCIL ROCK UNITED FC BUCKS PRIDE  1          FOSC RED  2 
  MARYLAND UNITED FC 00 ECNL  1          HBC IMPACT 00  0 
Sunday, October 13, 2013
  COUNCIL ROCK UNITED FC BUCKS PRIDE  2          MARYLAND UNITED FC 00 ECNL  0 
  FOSC RED  0          HBC IMPACT 00  0 
  FOSC RED  1          PREMIER STRIKERS  2 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: FOSC RED (OS)   3210317
 2: HBC IMPACT 00 (NYE)   3111224
 3: COUNCIL ROCK UNITED FC BUCKS PRIDE (PAE)   3102443
 4: MARYLAND UNITED FC 00 ECNL (MD)   3102133

Bracket 2
Saturday, October 12, 2013
  LEHIGH VALLEY UNITED UNITED '00  0          FC VIRGINIA FCV '00  1 
  BRICKTOWN FURY  1          D'FEETERS 01  1 
  LEHIGH VALLEY UNITED UNITED '00  0          D'FEETERS 01  1 
  BRICKTOWN FURY  0          FC VIRGINIA FCV '00  1 
Sunday, October 13, 2013
  LEHIGH VALLEY UNITED UNITED '00  0          BRICKTOWN FURY  0 
  D'FEETERS 01  0          FC VIRGINIA FCV '00  1 
  FC VIRGINIA FCV '00  0          TOPHAT SC TH 19 GOLD  3 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: FC VIRGINIA FCV '00 (VA)   3300309
 2: D'FEETERS 01 (TXN)   3111224
 3: BRICKTOWN FURY (NJ)   3021122
 4: LEHIGH VALLEY UNITED UNITED '00 (PAE)   3012021

Bracket 3
Saturday, October 12, 2013
  YARDLEY MAKEFIELD SOCCER GUNNERS  1          MANHATTAN SC CREW  0 
  TOMS RIVER INDEPENDENT SC REVOLUTION  3          TOPHAT SC TH 19 GOLD  0 
  YARDLEY MAKEFIELD SOCCER GUNNERS  0          TOPHAT SC TH 19 GOLD  5 
  TOMS RIVER INDEPENDENT SC REVOLUTION  1          MANHATTAN SC CREW  2 
Sunday, October 13, 2013
  YARDLEY MAKEFIELD SOCCER GUNNERS  1          TOMS RIVER INDEPENDENT SC REVOLUTION  1 
  TOPHAT SC TH 19 GOLD  2          MANHATTAN SC CREW  1 
  FC VIRGINIA FCV '00  0          TOPHAT SC TH 19 GOLD  3 
Monday, October 14, 2013
  PREMIER STRIKERS  0          TOPHAT SC TH 19 GOLD  1 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: TOPHAT SC TH 19 GOLD (GA)   3201746
 2: TOMS RIVER INDEPENDENT SC REVOLUTION (NJ)   3111534
 3: YARDLEY MAKEFIELD SOCCER GUNNERS (PAE)   3111264
 4: MANHATTAN SC CREW (NYE)   3102343

Bracket 4
Saturday, October 12, 2013
  LOWER MERION SC STORM  0          TENNESSEE SC 19  1 
  PREMIER STRIKERS  1          CHARLOTTE UNITED FUTBOL CUFC 00 GOLD G  0 
  LOWER MERION SC STORM  0          CHARLOTTE UNITED FUTBOL CUFC 00 GOLD G  2 
  PREMIER STRIKERS  1          TENNESSEE SC 19  1 
Sunday, October 13, 2013
  LOWER MERION SC STORM  0          PREMIER STRIKERS  1 
  CHARLOTTE UNITED FUTBOL CUFC 00 GOLD G  1          TENNESSEE SC 19  2 
  FOSC RED  1          PREMIER STRIKERS  2 
Monday, October 14, 2013
  PREMIER STRIKERS  0          TOPHAT SC TH 19 GOLD  1 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: PREMIER STRIKERS (MD)   3210317
 2: TENNESSEE SC 19 (TN)   3210427
 3: CHARLOTTE UNITED FUTBOL CUFC 00 GOLD G (NC)   3102333
 4: LOWER MERION SC STORM (PAE)   3003040

Semi Finals
Semi-Finals A
 FOSC RED
 1 
 PREMIER STRIKERS
 2 
Semi-Finals B
 FC VIRGINIA FCV '00
 0 
 TOPHAT SC TH 19 GOLD
 3 
Final
 PREMIER STRIKERS
 0 
 TOPHAT SC TH 19 GOLD
 1 

 Girls U13 A Flight
   Flight Results Grid   Print Standings
Bracket 1
Saturday, October 12, 2013
  REAL NEW JERSEY GALAXY  0          NVSC JR. MAJESTICS '00  2 
  ALLEYCATS SC OCICATS 00/01  0          GREATER BINGHAMTON FUTBOL GBFC SELECT RILEY  0 
  ALLEYCATS SC OCICATS 00/01  0          NVSC JR. MAJESTICS '00  0 
  REAL NEW JERSEY GALAXY  0          GREATER BINGHAMTON FUTBOL GBFC SELECT RILEY  0 
Sunday, October 13, 2013
  NVSC JR. MAJESTICS '00  1          GREATER BINGHAMTON FUTBOL GBFC SELECT RILEY  2 
  REAL NEW JERSEY GALAXY  0          ALLEYCATS SC OCICATS 00/01  2 
  ALLEYCATS SC OCICATS 00/01  0          SUNRISE STING 00/01  1 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: ALLEYCATS SC OCICATS 00/01 (NYE)   3120205
 2: GREATER BINGHAMTON FUTBOL GBFC SELECT RILEY (NYW)   3120215
 3: NVSC JR. MAJESTICS '00 (VA)   3111324
 4: REAL NEW JERSEY GALAXY (NJ)   3012041

Bracket 2
Saturday, October 12, 2013
  PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY MADRID  0          NSA PREMIER THUNDER  1 
  FC COPA ACADEMY ROMA  0          CHAN SANTOS  1 
  FC COPA ACADEMY ROMA  0          NSA PREMIER THUNDER  3 
  PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY MADRID  2          CHAN SANTOS  1 
Sunday, October 13, 2013
  FC COPA ACADEMY ROMA  1          PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY MADRID  1 
  CHAN SANTOS  1          NSA PREMIER THUNDER  3 
  NSA PREMIER THUNDER  0          NORTH UNITED ELITE  3 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: NSA PREMIER THUNDER (IL)   3300719
 2: PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY MADRID (NJ)   3111334
 3: CHAN SANTOS (VA)   3102353
 4: FC COPA ACADEMY ROMA (NJ)   3012151

Bracket 3
Saturday, October 12, 2013
  NJ STALLIONS ACADEMY FREEDOM  1          NORTH UNITED ELITE  2 
  NJ WILDCATS LADY KNIGHTS-ASL  1          CLASSICS EAGLES CE RED 00/01  1 
  NJ STALLIONS ACADEMY FREEDOM  0          CLASSICS EAGLES CE RED 00/01  0 
  NJ WILDCATS LADY KNIGHTS-ASL  1          NORTH UNITED ELITE  1 
Sunday, October 13, 2013
  NJ WILDCATS LADY KNIGHTS-ASL  2          NJ STALLIONS ACADEMY FREEDOM  1 
  NORTH UNITED ELITE  2          CLASSICS EAGLES CE RED 00/01  1 
  NSA PREMIER THUNDER  0          NORTH UNITED ELITE  3 
Monday, October 14, 2013
  SUNRISE STING 00/01  0          NORTH UNITED ELITE  2 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: NORTH UNITED ELITE (PAW)   3210537
 2: NJ WILDCATS LADY KNIGHTS-ASL (NJ)   3120435
 3: CLASSICS EAGLES CE RED 00/01 (OS)   3021232
 4: NJ STALLIONS ACADEMY FREEDOM (NJ)   3012241

Bracket 4
Saturday, October 12, 2013
  NJX CREW  0          SUNRISE STING 00/01  2 
  JACKSON SC ATTACK  0          HULMEVILLE SC HSC GALAXY  1 
  NJX CREW  2          HULMEVILLE SC HSC GALAXY  0 
  JACKSON SC ATTACK  1          SUNRISE STING 00/01  4 
Sunday, October 13, 2013
  NJX CREW  1          JACKSON SC ATTACK  1 
  HULMEVILLE SC HSC GALAXY  0          SUNRISE STING 00/01  3 
  ALLEYCATS SC OCICATS 00/01  0          SUNRISE STING 00/01  1 
Monday, October 14, 2013
  SUNRISE STING 00/01  0          NORTH UNITED ELITE  2 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: SUNRISE STING 00/01 (FL)   3300919
 2: NJX CREW (NJ)   3111334
 3: HULMEVILLE SC HSC GALAXY (PAE)   3102153
 4: JACKSON SC ATTACK (NJ)   3012261

Semi Finals
Semi-Finals A
 ALLEYCATS SC OCICATS 00/01
 0 
 SUNRISE STING 00/01
 1 
Semi-Finals B
 NSA PREMIER THUNDER
 0 
 NORTH UNITED ELITE
 3 
Final
 SUNRISE STING 00/01
 0 
 NORTH UNITED ELITE
 2 

 Girls U13 B Flight
   Flight Results Grid   Print Standings
Bracket 1
Saturday, October 12, 2013
  PWSI COURAGE '00 RED  4          FC UNITED SELECT 2  0 
  STODDERT DC STODDERT METROS BLUE 00  1          MASSAPEQUA COSMOS  2 
  STODDERT DC STODDERT METROS BLUE 00  1          FC UNITED SELECT 2  0 
  PWSI COURAGE '00 RED  2          MASSAPEQUA COSMOS  0 
Sunday, October 13, 2013
  STODDERT DC STODDERT METROS BLUE 00  0          PWSI COURAGE '00 RED  0 
  FC UNITED SELECT 2  1          MASSAPEQUA COSMOS  1 
  PWSI COURAGE '00 RED  2          CENTURY UNITED EAST KNIGHTS  0 
Monday, October 14, 2013
  PWSI COURAGE '00 RED  0          FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER  3 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: PWSI COURAGE '00 RED (VA)   3210607
 2: MASSAPEQUA COSMOS (NYE)   3111344
 3: STODDERT DC STODDERT METROS BLUE 00 (VA)   3111224
 4: FC UNITED SELECT 2 (IL)   3012161

Bracket 2
Saturday, October 12, 2013
  BEACH FC RED 00  1          FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER  1 
  FASA 00GIRLSELITE  1          RAGE SC '00 ATHLETICA  1 
  FASA 00GIRLSELITE  1          FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER  4 
  BEACH FC RED 00  0          RAGE SC '00 ATHLETICA  0 
Sunday, October 13, 2013
  FASA 00GIRLSELITE  0          BEACH FC RED 00  3 
  FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER  1          RAGE SC '00 ATHLETICA  0 
  FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER  2          GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G  0 
Monday, October 14, 2013
  PWSI COURAGE '00 RED  0          FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER  3 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER (FL)   3210627
 2: BEACH FC RED 00 (VA)   3120415
 3: RAGE SC '00 ATHLETICA (PAE)   3021122
 4: FASA 00GIRLSELITE (VA)   3012281

Bracket 3
Saturday, October 12, 2013
  FC VIRGINIA UNITED 00  3          PHILADELPHIA SC COPPA FALCONS  0 
  BEADLING WHITE  1          GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G  1 
  BEADLING WHITE  2          PHILADELPHIA SC COPPA FALCONS  0 
  FC VIRGINIA UNITED 00  1          GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G  3 
Sunday, October 13, 2013
  FC VIRGINIA UNITED 00  1          BEADLING WHITE  3 
  GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G  3          PHILADELPHIA SC COPPA FALCONS  0 
  FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER  2          GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G  0 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G (NC)   3210727
 2: BEADLING WHITE (PAW)   3210627
 3: FC VIRGINIA UNITED 00 (VA)   3102563
 4: PHILADELPHIA SC COPPA FALCONS (PAE)   3003080

Bracket 4
Saturday, October 12, 2013
  CENTURY UNITED EAST KNIGHTS  1          TENNESSEE SC 19 PREMIER  2 
  LOUDOUN SOCCER '00 RED  3          NEW YORK RUSH PATRIOTS 2001  2 
  CENTURY UNITED EAST KNIGHTS  1          NEW YORK RUSH PATRIOTS 2001  0 
  LOUDOUN SOCCER '00 RED  2          TENNESSEE SC 19 PREMIER  1 
Sunday, October 13, 2013
  LOUDOUN SOCCER '00 RED  0          CENTURY UNITED EAST KNIGHTS  2 
  TENNESSEE SC 19 PREMIER  0          NEW YORK RUSH PATRIOTS 2001  3 
  PWSI COURAGE '00 RED  2          CENTURY UNITED EAST KNIGHTS  0 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: CENTURY UNITED EAST KNIGHTS (PAW)   3201426
 2: LOUDOUN SOCCER '00 RED (VA)   3201556
 3: NEW YORK RUSH PATRIOTS 2001 (NYE)   3102543
 4: TENNESSEE SC 19 PREMIER (TN)   3102363

Semi Finals
Semi-Finals A
 PWSI COURAGE '00 RED
 2 
 CENTURY UNITED EAST KNIGHTS
 0 
Semi-Finals B
 FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER
 2 
 GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G
 0 
Final
 PWSI COURAGE '00 RED
 0 
 FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER
 3 

 Girls U13 C Flight
   Flight Results Grid   Print Standings
Bracket 1
Saturday, October 12, 2013
  PREMIER AC PRIDE  0          LOUDOUN SOCCER LOUD 00G BLACK  1 
  THUNDER BLITZ AJAX  1          HFC READY '00  0 
  PREMIER AC PRIDE  0          HFC READY '00  1 
  THUNDER BLITZ AJAX  0          LOUDOUN SOCCER LOUD 00G BLACK  0 
Sunday, October 13, 2013
  PREMIER AC PRIDE  1          THUNDER BLITZ AJAX  3 
  HFC READY '00  0          LOUDOUN SOCCER LOUD 00G BLACK  0 
  THUNDER BLITZ AJAX  2          LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED  1 
Monday, October 14, 2013
  THUNDER BLITZ AJAX  0          RICHMOND KICKERS YSC ELITE  1 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: THUNDER BLITZ AJAX (MD)   3210417
 2: LOUDOUN SOCCER LOUD 00G BLACK (VA)   3120105
 3: HFC READY '00 (PAE)   3111114
 4: PREMIER AC PRIDE (VA)   3003150

Bracket 2
Saturday, October 12, 2013
  RICHMOND KICKERS YSC ELITE  1          STERLING YSA FC ELITE  0 
  MARYLAND UNITED FC 00 RED  1          EMPIRE REVOLUTION ROCHESTER 00/01  1 
  RICHMOND KICKERS YSC ELITE  2          EMPIRE REVOLUTION ROCHESTER 00/01  0 
  MARYLAND UNITED FC 00 RED  2          STERLING YSA FC ELITE  0 
Sunday, October 13, 2013
  EMPIRE REVOLUTION ROCHESTER 00/01  1          STERLING YSA FC ELITE  0 
  RICHMOND KICKERS YSC ELITE  0          MARYLAND UNITED FC 00 RED  0 
  RICHMOND KICKERS YSC ELITE  2          SEVERNA PARK LASERS  0 
Monday, October 14, 2013
  THUNDER BLITZ AJAX  0          RICHMOND KICKERS YSC ELITE  1 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)   3210307
 2: MARYLAND UNITED FC 00 RED (MD)   3120315
 3: EMPIRE REVOLUTION ROCHESTER 00/01 (NYW)   3111234
 4: STERLING YSA FC ELITE (VA)   3003040

Bracket 3
Saturday, October 12, 2013
  SEVERNA PARK LASERS  0          SMITHTOWN KICKERS SC CRIMSON TIDE  0 
  VIENNA YOUTH SOCCER FREEDOM RED  1          GUNSTON GSC ELITE 00  0 
  SEVERNA PARK LASERS  1          GUNSTON GSC ELITE 00  0 
  VIENNA YOUTH SOCCER FREEDOM RED  2          SMITHTOWN KICKERS SC CRIMSON TIDE  0 
Sunday, October 13, 2013
  VIENNA YOUTH SOCCER FREEDOM RED  0          SEVERNA PARK LASERS  2 
  SMITHTOWN KICKERS SC CRIMSON TIDE  4          GUNSTON GSC ELITE 00  0 
  RICHMOND KICKERS YSC ELITE  2          SEVERNA PARK LASERS  0 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: SEVERNA PARK LASERS (MD)   3210307
 2: VIENNA YOUTH SOCCER FREEDOM RED (VA)   3201326
 3: SMITHTOWN KICKERS SC CRIMSON TIDE (NYE)   3111424
 4: GUNSTON GSC ELITE 00 (VA)   3003060

Bracket 4
Saturday, October 12, 2013
  MOUNTAINEER UNITED MUSC ATHLETICA  0          DEEP RUN VALLEY RAGE  0 
  LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED  2          DELAWARE RUSH NIKE '00  1 
  LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED  3          DEEP RUN VALLEY RAGE  0 
  MOUNTAINEER UNITED MUSC ATHLETICA  2          DELAWARE RUSH NIKE '00  1 
Sunday, October 13, 2013
  DEEP RUN VALLEY RAGE  0          DELAWARE RUSH NIKE '00  1 
  LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED  0          MOUNTAINEER UNITED MUSC ATHLETICA  0 
  THUNDER BLITZ AJAX  2          LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED  1 
 
   
 Team  MP    W     D     L     GF    GA    GD    Pts  
 1: LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED (VA)   3210517
 2: MOUNTAINEER UNITED MUSC ATHLETICA (WV)   3120215
 3: DELAWARE RUSH NIKE '00 (DE)   3102343
 4: DEEP RUN VALLEY RAGE (PAE)   3012041

Semi Finals
Semi-Finals A
 THUNDER BLITZ AJAX
 2 
 LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED
 1 
Semi-Finals B
 RICHMOND KICKERS YSC ELITE
 2 
 SEVERNA PARK LASERS
 0 
Final
 THUNDER BLITZ AJAX
 0 
 RICHMOND KICKERS YSC ELITE
 1 


7/15/2019 8:34:58 PM