Main Menu     College Coaches     Register to Attend     Website     Event Fields     Contact    
2013 WAGS Tournament Presented by the NSCAA
2013 WAGS Tournament Presented by the NSCAA ****Showcase Flights: The points available to your team are based on the specific teams you competed against at this event. The flight value is based on the top 5 teams in the entire flight. This means that the points available to each team in the showcase flights will vary. Each team has a specific flight value based on the their opponents in this event.

On This Page:
Girls U13 Cup Flight    Standings    Grid    Print Schedule   Print Standings
Girls U13 A Flight    Standings    Grid    Print Schedule   Print Standings
Girls U13 B Flight    Standings    Grid    Print Schedule   Print Standings
Girls U13 C Flight    Standings    Grid    Print Schedule   Print Standings
10/12/2013
Girls U13 Cup Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 1
#139 
8:00 AM
COUNCIL ROCK UNITED FC BUCKS PRIDE (PAE)1HBC IMPACT 00 (NYE)2EC Lawrence Park #2
#140 
8:00 AM
MARYLAND UNITED FC 00 ECNL (MD)0FOSC RED (OS)1Long Park #5
#141 
1:00 PM
COUNCIL ROCK UNITED FC BUCKS PRIDE (PAE)1FOSC RED (OS)2EC Lawrence Park #2
#142 
1:00 PM
MARYLAND UNITED FC 00 ECNL (MD)1HBC IMPACT 00 (NYE)0Long Park #5
Bracket 2
#145 
8:00 AM
LEHIGH VALLEY UNITED UNITED '00 (PAE)0FC VIRGINIA FCV '00 (VA)1Long Park #6
#146 
8:00 AM
BRICKTOWN FURY (NJ)1D'FEETERS 01 (TXN)1Long Park #7
#147 
1:00 PM
LEHIGH VALLEY UNITED UNITED '00 (PAE)0D'FEETERS 01 (TXN)1Long Park #6
#148 
1:00 PM
BRICKTOWN FURY (NJ)0FC VIRGINIA FCV '00 (VA)1Long Park #7
Bracket 3
#151 
9:15 AM
YARDLEY MAKEFIELD SOCCER GUNNERS (PAE)1MANHATTAN SC CREW (NYE)0Long Park #5
#152 
9:15 AM
TOMS RIVER INDEPENDENT SC REVOLUTION (NJ)3TOPHAT SC TH 19 GOLD (GA)0EC Lawrence Park #2
#153 
2:15 PM
YARDLEY MAKEFIELD SOCCER GUNNERS (PAE)0TOPHAT SC TH 19 GOLD (GA)5EC Lawrence Park #2
#154 
2:15 PM
TOMS RIVER INDEPENDENT SC REVOLUTION (NJ)1MANHATTAN SC CREW (NYE)2Long Park #5
Bracket 4
#157 
9:15 AM
LOWER MERION SC STORM (PAE)0TENNESSEE SC 19 (TN)1Long Park #6
#158 
9:15 AM
PREMIER STRIKERS (MD)1CHARLOTTE UNITED FUTBOL CUFC 00 GOLD G (NC)0Long Park #7
#159 
2:15 PM
LOWER MERION SC STORM (PAE)0CHARLOTTE UNITED FUTBOL CUFC 00 GOLD G (NC)2Long Park #6
#160 
2:15 PM
PREMIER STRIKERS (MD)1TENNESSEE SC 19 (TN)1Long Park #7
10/13/2013
Girls U13 Cup Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 1
#143 
8:00 AM
COUNCIL ROCK UNITED FC BUCKS PRIDE (PAE)2MARYLAND UNITED FC 00 ECNL (MD)0Long Park #7
#144 
8:00 AM
FOSC RED (OS)0HBC IMPACT 00 (NYE)0Long Park #6
Bracket 2
#149 
8:00 AM
LEHIGH VALLEY UNITED UNITED '00 (PAE)0BRICKTOWN FURY (NJ)0EC Lawrence Park #2
#150 
8:00 AM
D'FEETERS 01 (TXN)0FC VIRGINIA FCV '00 (VA)1Long Park #5
Bracket 3
#155 
9:15 AM
YARDLEY MAKEFIELD SOCCER GUNNERS (PAE)1TOMS RIVER INDEPENDENT SC REVOLUTION (NJ)1Long Park #7
#156 
9:15 AM
TOPHAT SC TH 19 GOLD (GA)2MANHATTAN SC CREW (NYE)1Long Park #6
Bracket 4
#161 
9:15 AM
LOWER MERION SC STORM (PAE)0PREMIER STRIKERS (MD)1Long Park #5
#162 
9:15 AM
CHARLOTTE UNITED FUTBOL CUFC 00 GOLD G (NC)1TENNESSEE SC 19 (TN)2EC Lawrence Park #2
Game Time Home Team Away Team Location
#634 
Playoffs
Semi-Finals
1:15 PM
FOSC RED (OS)1PREMIER STRIKERS (MD)2Long Park #6
#635 
Playoffs
Semi-Finals
1:15 PM
FC VIRGINIA FCV '00 (VA)0TOPHAT SC TH 19 GOLD (GA)3Long Park #5
10/14/2013
Girls U13 Cup Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
#636 
Playoffs
Final
9:30 AM
PREMIER STRIKERS (MD)0TOPHAT SC TH 19 GOLD (GA)1Draper Drive #2
10/12/2013
Girls U13 A Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 1
#165 
8:00 AM
REAL NEW JERSEY GALAXY (NJ)0NVSC JR. MAJESTICS '00 (VA)2Draper Drive #1
#166 
9:15 AM
ALLEYCATS SC OCICATS 00/01 (NYE)0GREATER BINGHAMTON FUTBOL GBFC SELECT RILEY (NYW)0Draper Drive #2
#164 
1:00 PM
ALLEYCATS SC OCICATS 00/01 (NYE)0NVSC JR. MAJESTICS '00 (VA)0Draper Drive #2
#163 
2:15 PM
REAL NEW JERSEY GALAXY (NJ)0GREATER BINGHAMTON FUTBOL GBFC SELECT RILEY (NYW)0Draper Drive #2
Bracket 2
#172 
9:15 AM
PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY MADRID (NJ)0NSA PREMIER THUNDER (IL)1Draper Drive #1
#171 
10:30 AM
FC COPA ACADEMY ROMA (NJ)0CHAN SANTOS (VA)1Draper Drive #2
#169 
2:15 PM
FC COPA ACADEMY ROMA (NJ)0NSA PREMIER THUNDER (IL)3Draper Drive #1
#170 
3:30 PM
PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY MADRID (NJ)2CHAN SANTOS (VA)1Draper Drive #2
Bracket 3
#176 
8:00 AM
NJ STALLIONS ACADEMY FREEDOM (NJ)1NORTH UNITED ELITE (PAW)2Draper Drive #2
#175 
10:30 AM
NJ WILDCATS LADY KNIGHTS-ASL (NJ)1CLASSICS EAGLES CE RED 00/01 (OS)1Draper Drive #1
#178 
1:00 PM
NJ STALLIONS ACADEMY FREEDOM (NJ)0CLASSICS EAGLES CE RED 00/01 (OS)0Draper Drive #1
#177 
3:30 PM
NJ WILDCATS LADY KNIGHTS-ASL (NJ)1NORTH UNITED ELITE (PAW)1Draper Drive #1
Bracket 4
#181 
11:45 AM
NJX CREW (NJ)0SUNRISE STING 00/01 (FL)2Draper Drive #1
#182 
11:45 AM
JACKSON SC ATTACK (NJ)0HULMEVILLE SC HSC GALAXY (PAE)1Draper Drive #2
#183 
4:45 PM
NJX CREW (NJ)2HULMEVILLE SC HSC GALAXY (PAE)0Draper Drive #1
#184 
4:45 PM
JACKSON SC ATTACK (NJ)1SUNRISE STING 00/01 (FL)4Draper Drive #2
10/13/2013
Girls U13 A Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 1
#168 
8:00 AM
NVSC JR. MAJESTICS '00 (VA)1GREATER BINGHAMTON FUTBOL GBFC SELECT RILEY (NYW)2Draper Drive #2
#167 
9:15 AM
REAL NEW JERSEY GALAXY (NJ)0ALLEYCATS SC OCICATS 00/01 (NYE)2Draper Drive #1
Bracket 2
#173 
8:00 AM
FC COPA ACADEMY ROMA (NJ)1PLAYERS DEVELOPMENT ACADEMY MADRID (NJ)1Oak Marr Park #1
#174 
8:00 AM
CHAN SANTOS (VA)1NSA PREMIER THUNDER (IL)3Oak Marr Park #2
Bracket 3
#179 
8:00 AM
NJ WILDCATS LADY KNIGHTS-ASL (NJ)2NJ STALLIONS ACADEMY FREEDOM (NJ)1Draper Drive #1
#180 
9:15 AM
NORTH UNITED ELITE (PAW)2CLASSICS EAGLES CE RED 00/01 (OS)1Draper Drive #2
Bracket 4
#185 
9:15 AM
NJX CREW (NJ)1JACKSON SC ATTACK (NJ)1Oak Marr Park #1
#186 
9:15 AM
HULMEVILLE SC HSC GALAXY (PAE)0SUNRISE STING 00/01 (FL)3Oak Marr Park #2
Game Time Home Team Away Team Location
#637 
Playoffs
Semi-Finals
1:00 PM
ALLEYCATS SC OCICATS 00/01 (NYE)0SUNRISE STING 00/01 (FL)1Draper Drive #1
#638 
Playoffs
Semi-Finals
1:00 PM
NSA PREMIER THUNDER (IL)0NORTH UNITED ELITE (PAW)3Draper Drive #2
10/14/2013
Girls U13 A Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
#639 
Playoffs
Final
10:30 AM
SUNRISE STING 00/01 (FL)0NORTH UNITED ELITE (PAW)2Draper Drive #1
10/12/2013
Girls U13 B Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 1
#188 
8:00 AM
PWSI COURAGE '00 RED (VA)4FC UNITED SELECT 2 (IL)0Patriot Pk Turf
#187 
10:30 AM
STODDERT DC STODDERT METROS BLUE 00 (VA)1MASSAPEQUA COSMOS (NYE)2Braddock Park #7
#189 
1:00 PM
STODDERT DC STODDERT METROS BLUE 00 (VA)1FC UNITED SELECT 2 (IL)0Braddock Park #7
#190 
2:15 PM
PWSI COURAGE '00 RED (VA)2MASSAPEQUA COSMOS (NYE)0Patriot Pk Turf
Bracket 2
#194 
8:00 AM
BEACH FC RED 00 (VA)1FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER (FL)1Braddock Park #7
#193 
11:45 AM
FASA 00GIRLSELITE (VA)1RAGE SC '00 ATHLETICA (PAE)1Patriot Pk Turf
#195 
2:15 PM
FASA 00GIRLSELITE (VA)1FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER (FL)4Braddock Park #7
#196 
4:45 PM
BEACH FC RED 00 (VA)0RAGE SC '00 ATHLETICA (PAE)0Patriot Pk Turf
Bracket 3
#199 
9:15 AM
FC VIRGINIA UNITED 00 (VA)3PHILADELPHIA SC COPPA FALCONS (PAE)0Braddock Park #7
#200 
9:15 AM
BEADLING WHITE (PAW)1GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G (NC)1Patriot Pk Turf
#202 
1:00 PM
BEADLING WHITE (PAW)2PHILADELPHIA SC COPPA FALCONS (PAE)0Oak Marr Park #1
#201 
3:30 PM
FC VIRGINIA UNITED 00 (VA)1GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G (NC)3Braddock Park #7
Bracket 4
#206 
10:30 AM
CENTURY UNITED EAST KNIGHTS (PAW)1TENNESSEE SC 19 PREMIER (TN)2Patriot Pk Turf
#205 
11:45 AM
LOUDOUN SOCCER '00 RED (VA)3NEW YORK RUSH PATRIOTS 2001 (NYE)2Braddock Park #7
#208 
3:30 PM
CENTURY UNITED EAST KNIGHTS (PAW)1NEW YORK RUSH PATRIOTS 2001 (NYE)0Patriot Pk Turf
#207 
4:45 PM
LOUDOUN SOCCER '00 RED (VA)2TENNESSEE SC 19 PREMIER (TN)1Braddock Park #7
10/13/2013
Girls U13 B Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 1
#191 
8:00 AM
STODDERT DC STODDERT METROS BLUE 00 (VA)0PWSI COURAGE '00 RED (VA)0Braddock Park #7
#192 
8:00 AM
FC UNITED SELECT 2 (IL)1MASSAPEQUA COSMOS (NYE)1Patriot Pk Turf
Bracket 2
#197 
8:00 AM
FASA 00GIRLSELITE (VA)0BEACH FC RED 00 (VA)3Poplar Tree Pk #2
#198 
8:00 AM
FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER (FL)1RAGE SC '00 ATHLETICA (PAE)0Poplar Tree Pk. #3
Bracket 3
#203 
9:15 AM
FC VIRGINIA UNITED 00 (VA)1BEADLING WHITE (PAW)3Braddock Park #7
#204 
9:15 AM
GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G (NC)3PHILADELPHIA SC COPPA FALCONS (PAE)0Patriot Pk Turf
Bracket 4
#209 
9:15 AM
LOUDOUN SOCCER '00 RED (VA)0CENTURY UNITED EAST KNIGHTS (PAW)2Poplar Tree Pk #2
#210 
9:15 AM
TENNESSEE SC 19 PREMIER (TN)0NEW YORK RUSH PATRIOTS 2001 (NYE)3Poplar Tree Pk. #3
Game Time Home Team Away Team Location
#613 
Playoffs
Semi-Finals
1:00 PM
PWSI COURAGE '00 RED (VA)2CENTURY UNITED EAST KNIGHTS (PAW)0Poplar Tree Pk #2
#614 
Playoffs
Semi-Finals
1:00 PM
FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER (FL)2GREENSBORO UNITED SA 00 GUSA NAVY G (NC)0Poplar Tree Pk. #3
10/14/2013
Girls U13 B Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
#615 
Playoffs
Final
9:15 AM
PWSI COURAGE '00 RED (VA)0FC AMERICA GIRLS 00/01 PREMIER (FL)3Draper Drive #1
10/12/2013
Girls U13 C Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 1
#211 
7:45 AM
PREMIER AC PRIDE (VA)0LOUDOUN SOCCER LOUD 00G BLACK (VA)1Arrowbrook Park #1
#212 
7:45 AM
THUNDER BLITZ AJAX (MD)1HFC READY '00 (PAE)0Hutchison Park #4
#213 
1:45 PM
PREMIER AC PRIDE (VA)0HFC READY '00 (PAE)1Arrowbrook Park #1
#214 
1:45 PM
THUNDER BLITZ AJAX (MD)0LOUDOUN SOCCER LOUD 00G BLACK (VA)0Hutchison Park #4
Bracket 2
#217 
8:30 AM
RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)1STERLING YSA FC ELITE (VA)0Arrowbrook Park #1
#218 
8:30 AM
MARYLAND UNITED FC 00 RED (MD)1EMPIRE REVOLUTION ROCHESTER 00/01 (NYW)1Hutchison Park #4
#219 
2:30 PM
RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)2EMPIRE REVOLUTION ROCHESTER 00/01 (NYW)0Hutchison Park #4
#220 
2:30 PM
MARYLAND UNITED FC 00 RED (MD)2STERLING YSA FC ELITE (VA)0Arrowbrook Park #1
Bracket 3
#224 
9:15 AM
SEVERNA PARK LASERS (MD)0SMITHTOWN KICKERS SC CRIMSON TIDE (NYE)0Hutchison Park #4
#223 
10:45 AM
VIENNA YOUTH SOCCER FREEDOM RED (VA)1GUNSTON GSC ELITE 00 (VA)0Arrowbrook Park #1
#226 
3:15 PM
SEVERNA PARK LASERS (MD)1GUNSTON GSC ELITE 00 (VA)0Hutchison Park #4
#225 
4:00 PM
VIENNA YOUTH SOCCER FREEDOM RED (VA)2SMITHTOWN KICKERS SC CRIMSON TIDE (NYE)0South Run Park #5
Bracket 4
#230 
10:00 AM
MOUNTAINEER UNITED MUSC ATHLETICA (WV)0DEEP RUN VALLEY RAGE (PAE)0Hutchison Park #4
#229 
11:30 AM
LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED (VA)2DELAWARE RUSH NIKE '00 (DE)1Arrowbrook Park #1
#231 
4:45 PM
LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED (VA)3DEEP RUN VALLEY RAGE (PAE)0Hutchison Park #4
#232 
4:45 PM
MOUNTAINEER UNITED MUSC ATHLETICA (WV)2DELAWARE RUSH NIKE '00 (DE)1South Run Park #5
10/13/2013
Girls U13 C Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 1
#215 
8:00 AM
PREMIER AC PRIDE (VA)1THUNDER BLITZ AJAX (MD)3Arrowbrook Park #1
#216 
8:00 AM
HFC READY '00 (PAE)0LOUDOUN SOCCER LOUD 00G BLACK (VA)0South Run Park #5
Bracket 2
#222 
9:15 AM
EMPIRE REVOLUTION ROCHESTER 00/01 (NYW)1STERLING YSA FC ELITE (VA)0Arrowbrook Park #1
#221 
10:30 AM
RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)0MARYLAND UNITED FC 00 RED (MD)0Arrowbrook Park #1
Bracket 3
#227 
9:15 AM
VIENNA YOUTH SOCCER FREEDOM RED (VA)0SEVERNA PARK LASERS (MD)2South Run Park #5
#228 
9:15 AM
SMITHTOWN KICKERS SC CRIMSON TIDE (NYE)4GUNSTON GSC ELITE 00 (VA)0Stafford Park Turf
Bracket 4
#234 
8:00 AM
DEEP RUN VALLEY RAGE (PAE)0DELAWARE RUSH NIKE '00 (DE)1Stafford Park Turf
#233 
10:30 AM
LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED (VA)0MOUNTAINEER UNITED MUSC ATHLETICA (WV)0South Run Park #5
Game Time Home Team Away Team Location
#640 
Playoffs
Semi-Finals
2:15 PM
THUNDER BLITZ AJAX (MD)2LEE-MT. VERNON LMVSC PATRIOTS RED (VA)1South Run Park #5
#641 
Playoffs
Semi-Finals
2:15 PM
RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)2SEVERNA PARK LASERS (MD)0Stafford Park Turf
10/14/2013
Girls U13 C Flight  
Game Time Home Team Away Team Location
#642 
Playoffs
Final
10:45 AM
THUNDER BLITZ AJAX (MD)0RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)1Draper Drive #2


11/15/2019 4:46:14 PM