Main Menu     College Coaches     Register to Attend     Website     Event Fields     Contact    
2013 WAGS Tournament Presented by the NSCAA
2013 WAGS Tournament Presented by the NSCAA ****Showcase Flights: The points available to your team are based on the specific teams you competed against at this event. The flight value is based on the top 5 teams in the entire flight. This means that the points available to each team in the showcase flights will vary. Each team has a specific flight value based on the their opponents in this event.

On This Page:
Girls U17 SHOWCASE I    Standings    Grid    Print Schedule   Print Standings
Girls U17 SHOWCASE II    Standings    Grid    Print Schedule   Print Standings
Girls U17 SHOWCASE III    Standings    Grid    Print Schedule   Print Standings
10/12/2013
Girls U17 SHOWCASE I  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#481 
12:45 PM
MCLEAN MPS 96 FORCE GREEN (VA)2TOMS RIVER FC ELITE UNITED 96/97 (NJ)2Evergreen SP #4
#485 
2:20 PM
SANJAXX LEASIDE SANJAXX LIONS (CND)0FASA ELITE IMPACT (VA)5Evergreen SP #3
Bracket 02
#482 
11:10 AM
FC EUROPA STORM 96/97 (PAE)0NEW YORK RUSH PATRIOTS 97 (NYE)0Evergreen SP #2
#486 
11:10 AM
FC VIRGINIA 96 ECNL (VA)0REAL SHORE LAKEWOOD FC BLACK MAGIC (NJ)1Evergreen SP #3
Bracket 03
#483 
11:10 AM
SOUTH JERSEY UNITED FC 96/97 (NJ)0VIRGINIA VSA HEAT BLUE (VA)2Evergreen SP #4
#487 
12:45 PM
POTOMAC HOTSPUR (MD)1YARDLEY MAKEFIELD SOCCER YMS PREMIER WILDCATS (PAE)0Evergreen SP #2
Bracket 04
#488 
9:35 AM
MANHATTAN SC HOTSPUR (NYE)0UNITED GERMAN HUNGARIANS FEVERNOVA (PAE)2Evergreen SP #4
#484 
12:45 PM
PWSI COURAGE '96 RED (VA)0PSC BALTIMORE (MD)2Evergreen SP #3
10/13/2013
Girls U17 SHOWCASE I  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#489 
1:00 PM
TOMS RIVER FC ELITE UNITED 96/97 (NJ)1FASA ELITE IMPACT (VA)0Evergreen SP 1A
#493 
5:45 PM
MCLEAN MPS 96 FORCE GREEN (VA)4SANJAXX LEASIDE SANJAXX LIONS (CND)0Evergreen SP 1A
Bracket 02
#490 
1:00 PM
NEW YORK RUSH PATRIOTS 97 (NYE)4REAL SHORE LAKEWOOD FC BLACK MAGIC (NJ)2Evergreen SP #4
#494 
2:35 PM
FC EUROPA STORM 96/97 (PAE)0FC VIRGINIA 96 ECNL (VA)0Evergreen SP #4
Bracket 03
#491 
2:35 PM
VIRGINIA VSA HEAT BLUE (VA)0YARDLEY MAKEFIELD SOCCER YMS PREMIER WILDCATS (PAE)1Evergreen SP 1A
#495 
2:35 PM
SOUTH JERSEY UNITED FC 96/97 (NJ)0POTOMAC HOTSPUR (MD)1Evergreen SP #2
Bracket 04
#492 
1:00 PM
PSC BALTIMORE (MD)1UNITED GERMAN HUNGARIANS FEVERNOVA (PAE)2Evergreen SP #3
#496 
2:35 PM
PWSI COURAGE '96 RED (VA)1MANHATTAN SC HOTSPUR (NYE)0Evergreen SP #3
10/14/2013
Girls U17 SHOWCASE I  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#497 
9:20 AM
TOMS RIVER FC ELITE UNITED 96/97 (NJ)7SANJAXX LEASIDE SANJAXX LIONS (CND)0Evergreen SP #3
#501 
9:20 AM
FASA ELITE IMPACT (VA)1MCLEAN MPS 96 FORCE GREEN (VA)0Loudoun Soccer Park #1
Bracket 02
#502 
9:20 AM
REAL SHORE LAKEWOOD FC BLACK MAGIC (NJ)0FC EUROPA STORM 96/97 (PAE)1Loudoun Soccer Park #2
#498 
10:55 AM
NEW YORK RUSH PATRIOTS 97 (NYE)4FC VIRGINIA 96 ECNL (VA)1Evergreen SP #4
Bracket 03
#503 
9:20 AM
YARDLEY MAKEFIELD SOCCER YMS PREMIER WILDCATS (PAE)1SOUTH JERSEY UNITED FC 96/97 (NJ)1Evergreen SP 1A
#499 
12:30 PM
VIRGINIA VSA HEAT BLUE (VA)1POTOMAC HOTSPUR (MD)2Evergreen SP 1A
Bracket 04
#504 
9:20 AM
UNITED GERMAN HUNGARIANS FEVERNOVA (PAE)0PWSI COURAGE '96 RED (VA)1Evergreen SP #4
#500 
10:55 AM
PSC BALTIMORE (MD)1MANHATTAN SC HOTSPUR (NYE)0Evergreen SP #3
10/12/2013
Girls U17 SHOWCASE II  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#505 
2:20 PM
MASSAPEQUA SC EXPLOSION (NYE)3WESTON FC 96 PREMIER WHITE (FL)0Evergreen SP 1A
#506 
3:55 PM
MARYLAND RUSH MONTGOMERY HORNETS (MD)2CENTRAL DELAWARE SA RIPTIDE (DE)1Evergreen SP #3
Bracket 02
#512 
2:20 PM
LOUDOUN SOCCER LOUD 96G RED (VA)0SOUND BEACH SC STINGRAYS (NYE)1Evergreen SP #4
#511 
3:55 PM
LEHIGH VALLEY UNITED LVU UNITED 96 (PAE)3PRINCETON SA PREMIER 96/97 ORANGE (NJ)0Evergreen SP #4
Bracket 03
#518 
12:45 PM
SYOSSET SC ARSENAL (NYE)0DELAWARE RUSH 96 (DE)3Evergreen SP 1A
#517 
2:20 PM
MARYLAND RUSH NIKE '96 MAGIC (MD)1RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)0Evergreen SP #2
Bracket 04
#523 
3:55 PM
PINECREST PREMIER 96/97-G BLUE (FL)1PENNSYLVANIA RUSH THE PA RUSH 96F (PAE)0Evergreen SP 1A
#524 
3:55 PM
BEACH FC 96G RED (VA)0QUICKSTRIKE FC XTREME 97 (NYE)1Evergreen SP #2
10/13/2013
Girls U17 SHOWCASE II  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#508 
7:45 AM
MARYLAND RUSH MONTGOMERY HORNETS (MD)6WESTON FC 96 PREMIER WHITE (FL)0Loudoun Soccer Park #2
#507 
10:55 AM
MASSAPEQUA SC EXPLOSION (NYE)0CENTRAL DELAWARE SA RIPTIDE (DE)0Loudoun Soccer Park #2
Bracket 02
#513 
9:20 AM
LEHIGH VALLEY UNITED LVU UNITED 96 (PAE)1SOUND BEACH SC STINGRAYS (NYE)3Loudoun Soccer Park #1
#514 
9:20 AM
LOUDOUN SOCCER LOUD 96G RED (VA)1PRINCETON SA PREMIER 96/97 ORANGE (NJ)3Loudoun Soccer Park #2
Bracket 03
#520 
10:55 AM
SYOSSET SC ARSENAL (NYE)0RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)3Loudoun Soccer Park #1
#519 
12:30 PM
MARYLAND RUSH NIKE '96 MAGIC (MD)0DELAWARE RUSH 96 (DE)3Loudoun Soccer Park #2
Bracket 04
#525 
7:45 AM
PINECREST PREMIER 96/97-G BLUE (FL)2QUICKSTRIKE FC XTREME 97 (NYE)0Loudoun Soccer Park #1
#526 
12:30 PM
BEACH FC 96G RED (VA)1PENNSYLVANIA RUSH THE PA RUSH 96F (PAE)0Loudoun Soccer Park #1
10/14/2013
Girls U17 SHOWCASE II  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#509 
10:55 AM
MASSAPEQUA SC EXPLOSION (NYE)1MARYLAND RUSH MONTGOMERY HORNETS (MD)1Loudoun Soccer Park #1
#510 
10:55 AM
CENTRAL DELAWARE SA RIPTIDE (DE)5WESTON FC 96 PREMIER WHITE (FL)0Loudoun Soccer Park #2
Bracket 02
#515 
12:30 PM
LEHIGH VALLEY UNITED LVU UNITED 96 (PAE)4LOUDOUN SOCCER LOUD 96G RED (VA)0Loudoun Soccer Park #1
#516 
12:30 PM
SOUND BEACH SC STINGRAYS (NYE)3PRINCETON SA PREMIER 96/97 ORANGE (NJ)0Loudoun Soccer Park #2
Bracket 03
#521 
10:55 AM
MARYLAND RUSH NIKE '96 MAGIC (MD)2SYOSSET SC ARSENAL (NYE)0Evergreen SP 1A
#522 
12:30 PM
DELAWARE RUSH 96 (DE)6RICHMOND KICKERS YSC ELITE (VA)2Evergreen SP #2
Bracket 04
#527 
12:30 PM
PINECREST PREMIER 96/97-G BLUE (FL)0BEACH FC 96G RED (VA)1Evergreen SP #3
#528 
12:30 PM
QUICKSTRIKE FC XTREME 97 (NYE)0PENNSYLVANIA RUSH THE PA RUSH 96F (PAE)2Evergreen SP #4
10/12/2013
Girls U17 SHOWCASE III  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#529 
2:20 PM
JERSEY PREMIER SOCCER JPS '97 (NJ)1WESTON FC 96 PREMIER BLACK (FL)0Loudoun Soccer Park #1
#530 
2:20 PM
GWINNETT SA GSA 97G PHOENIX WHITE (GA)3ASA MAGIC ELITE (MD)3Loudoun Soccer Park #2
Bracket 02
#535 
2:20 PM
SOUTH JERSEY ELITE BARONS '96 (NJ)3AUBURNDALE SC AVENGERS (NYE)0Lake Fairfax Park #1
#536 
3:55 PM
FLORIDA FORCE 96/97 (FL)1OCSA U17 OCSA COASTAL CREW (NC)6Lake Fairfax Park #4
Bracket 03
#541 
3:55 PM
FC AMERICA GIRLS 96/97 PREMIER (FL)0LINDENHURST SC LADYFLYERS (NYE)2Loudoun Soccer Park #1
#542 
3:55 PM
CAROLINA CRSC 96 CRSC CAROLINA SELECT GIRLS (NC)2WINDY CITY PRIDE 44 (IL)1Loudoun Soccer Park #2
Bracket 04
#547 
5:30 PM
FREDERICKSBURG AREA SA FASA PREMIERE IMPACT 96 (VA)0VINCENT UNITED F.C. PRIDE (PAE)1Lake Fairfax Park #1
#548 
5:30 PM
OMEGA SELECT BLACK (KS)0JYSC FURY GIRLS GREEN 96/97 (FL)1Lake Fairfax Park #4
10/13/2013
Girls U17 SHOWCASE III  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#532 
2:55 PM
GWINNETT SA GSA 97G PHOENIX WHITE (GA)0WESTON FC 96 PREMIER BLACK (FL)1Lee District Park #4
#531 
4:30 PM
JERSEY PREMIER SOCCER JPS '97 (NJ)4ASA MAGIC ELITE (MD)0Lee District Park #4
Bracket 02
#537 
3:40 PM
SOUTH JERSEY ELITE BARONS '96 (NJ)1OCSA U17 OCSA COASTAL CREW (NC)1Lake Fairfax Park #4
#538 
3:40 PM
FLORIDA FORCE 96/97 (FL)3AUBURNDALE SC AVENGERS (NYE)2Lake Fairfax Park #1
Bracket 03
#544 
9:20 AM
CAROLINA CRSC 96 CRSC CAROLINA SELECT GIRLS (NC)1LINDENHURST SC LADYFLYERS (NYE)3Lake Fairfax Park #4
#543 
1:20 PM
FC AMERICA GIRLS 96/97 PREMIER (FL)1WINDY CITY PRIDE 44 (IL)3Lee District Park #4
Bracket 04
#549 
10:55 AM
FREDERICKSBURG AREA SA FASA PREMIERE IMPACT 96 (VA)1JYSC FURY GIRLS GREEN 96/97 (FL)1Hutchison Park #4
#550 
3:40 PM
OMEGA SELECT BLACK (KS)0VINCENT UNITED F.C. PRIDE (PAE)2Hutchison Park #4
10/14/2013
Girls U17 SHOWCASE III  
Game Time Home Team Away Team Location
Bracket 01
#533 
9:35 AM
JERSEY PREMIER SOCCER JPS '97 (NJ)0GWINNETT SA GSA 97G PHOENIX WHITE (GA)0Oak Marr Park #1
#534 
9:35 AM
ASA MAGIC ELITE (MD)0WESTON FC 96 PREMIER BLACK (FL)4Oak Marr Park #2
Bracket 02
#539 
11:10 AM
SOUTH JERSEY ELITE BARONS '96 (NJ)4FLORIDA FORCE 96/97 (FL)2Oak Marr Park #1
#540 
11:10 AM
OCSA U17 OCSA COASTAL CREW (NC)5AUBURNDALE SC AVENGERS (NYE)0Oak Marr Park #2
Bracket 03
#545 
12:45 PM
FC AMERICA GIRLS 96/97 PREMIER (FL)0CAROLINA CRSC 96 CRSC CAROLINA SELECT GIRLS (NC)0Oak Marr Park #1
#546 
12:45 PM
WINDY CITY PRIDE 44 (IL)0LINDENHURST SC LADYFLYERS (NYE)5Oak Marr Park #2
Bracket 04
#551 
8:00 AM
FREDERICKSBURG AREA SA FASA PREMIERE IMPACT 96 (VA)2OMEGA SELECT BLACK (KS)0Hutchison Park #4
#552 
9:35 AM
JYSC FURY GIRLS GREEN 96/97 (FL)0VINCENT UNITED F.C. PRIDE (PAE)2Hutchison Park #4


11/15/2019 11:45:27 AM